24 lipca br., w rocznicę powstania Polskiej Policji, pięćdziesięcioro funkcjonariuszy Oddziału Prewencji  Policji w Krakowie dowiedziało się o planowanym wyjeździe służbowym  do Kostrzyna nad Odrą w woj. lubuskim. Dzięki zaangażowaniu Przewodniczącego NSZZ Policjantów woj. Małopolskiego nadkom. Grzegorza Gubały funkcjonariusze ci będą spać w godnych warunkach.

Wyjazd służbowy zorganizowano w związku z koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa i porządku publicznego w trakcie 24. edycji festiwalu muzycznego organizowanego przez Fundację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy pod nazwą „POL’and’ROCK Festiwal 2018”. Festiwal znany dawniej jako „Przystanek Woodstock” wystartuje 1 sierpnia i zakończy się 5 sierpnia. Policjanci zabezpieczający to wydarzenie będą pełnić służbę od 30 lipca do 7 sierpnia. Wierząc licznym doniesieniom dla policjantów garnizonu krakowskiego wyjazd ten został spowodowany nagłymi brakami kadrowymi w garnizonie warszawskim.

Zapoznawszy się ze szczegółami dotyczącymi wyjazdu, policjanci krakowskiego OPP nie kryli rozczarowania. Na korytarzach jednostki przy ul. Łokietka 205 A usłyszeć można było liczne narzekania, lecz nie na wyjazd, bo  do tego policjanci prewencji są przyzwyczajeni, ale na warunki bytowe, jakie zapewniono im na miejscu.

Warunki zakwaterowania

Jak wnikało z oficjalnego pisma, krakowscy funkcjonariusze po 12-godzinnych służbach mieli spać przez osiem nocy na łóżkach polowych rozlokowanych w salach lekcyjnych Szkoły Podstawowej nr. 4 im. Wojsk Ochrony Pogranicza w Kostrzynie nad Odrą. W każdej sali spać miało po kilkanaście osób. Dowiedzieliśmy się także, że policjantom z Warszawy za zbiorczą sypialnię służyć miała szkolna sala gimnastyczna, która pomieści odpowiednio większą ilość osób. Należy pamiętać, że zabezpieczenie to  planowane było już niemal od roku. Nie mamy także do czynienia z sytuacją kryzysową.

Interwencja Przewodniczącego NSZZP woj. małopolskiego

W związku z licznymi głosami niezadowolenia, na wniosek Zarządu Terenowego NSZZP OPP i SPAP woj. małopolskiego, w sprawie warunków noclegowych interweniował Przewodniczący Zarządu Wojewódzkiego Policjantów woj. małopolskiego nadkom. Grzegorz Gubała. Przewodniczący skontaktował się z osobami odpowiedzialnymi za zorganizowanie zaplecza socjalnego oraz z lubuskimi związkowcami. Nie uzyskał on jednak jednoznacznej odpowiedzi, co do zmiany zakwaterowania. Cały czas zapewniano go, że warunki bytowe zorganizowane dla policjantów są całkiem dobre. Dowiedział się także, że nie powinniśmy narzekać na warunki, gdyż „jedziemy na służbę, a nie na wakacje”. Grzegorz Gubała oznajmił, że jeżeli warunki noclegowe nie ulegną zmianie, to jest gotów jechać z policjantami do miejsca zakwaterowania w celu oceny sytuacji, a w razie potrzeby zorganizować konferencję. Zauważył, nie bez przyczyny, że niezadowoleni policjanci mogą dać upust swoim emocjom w mediach społecznościowych, co negatywnie wpłynie na wizerunek Policji.

Jak się dzisiaj okazało, zdecydowana postawa związków przyniosła pozytywne rezultaty. Pod wpływem rzeczowych argumentów Przewodniczącego osoby odpowiedzialne za organizację warunków noclegowych wykazały się dużym zrozumieniem i w ostatniej chwili zmieniły miejsce odpoczynku, nie tylko dla policjantów z Małopolski, ale także dla przedstawicieli innych garnizonów. Funkcjonariusze będą nocowali na terenie akademika w Gorzowie Wielkopolskim.

Pragniemy podziękować Przewodniczącemu Grzegorzowi Gubale za bezpośrednią interwencję w naszej sprawie. Dziękujemy także organizatorom noclegów za zmianę miejsca zakwaterowania.