W dniach 5 i 6 marca, na terenie Stacji Narciarskiej Czorsztyn, odbywały się IV Ogólnopolskie Zawody Narciarskie dla funkcjonariuszy Policji. W zmaganiach sportowych uczestniczyły dwie reprezentacje Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie. Zajęły one pierwsze i drugie miejsce w drużynowej klasyfikacji generalnej.

W okresie zimowym funkcjonariuszy policji można spotkać nie tylko na ulicach  miast i wsi, ale także na zorganizowanych stokach narciarskich. Wiąże się to z potrzebą zapewnienia bezpieczeństwa i porządku publicznego w miejscach, w których najchętniej korzystamy z zimowej aury. W tej materii prowadzona jest także współpraca międzynarodowa. Tutaj za przykład mogą nam posłużyć polsko-włoskie patrole narciarskie pełnione w lutym tego roku, w rejonie Trydentu-Górnej Adygi. W związku z licznie organizowanymi służbami na stokach istnieje potrzeba ciągłego podnoszenia kwalifikacji policjantów narciarzy. Stąd zrodził się pomysł zorganizowania zawodów narciarskich, które już na stałe wpisały się w kalendarz policyjnych imprez sportowych.

IV Ogólnopolskie Zawody Narciarskie dla funkcjonariuszy Policji

Czwarta edycja Ogólnopolskich Zawodów Narciarskich dla Funkcjonariuszy Policji objęta była honorowym patronatem Komendanta Głównego Policji nadisnp. Jarosława Szymczyka. Zawody, które odbyły się na terenie Ośrodka Narciarskiego Czorsztyn – Ski w Kluszkowcach, zorganizowało Biuro Prewencji KGP we współpracy ze Stowarzyszeniem Instruktorów i Trenerów Narciarstwa Polskiego Związku Narciarskiego oraz Górskim Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym. W zawodach udział wzięło 36 policjantów, reprezentujących województwa: małopolskie, śląskie, dolnośląskie, podkarpackie, łódzkie, warmińsko-mazurskie, podlaskie, wielkopolskie, lubelskie, opolskie, świętokrzyskie i mazowieckie. W zawodach uczestniczyli także funkcjonariusze Samodzielnych Pododdziałów Antyterrorystycznych Policji.

W ramach zawodów zorganizowano zmagania indywidualne oraz drużynowe w trzech konkurencjach:

– „Spacer Narciarza” – polegający na pokonaniu na nartach wyznaczonej trasy z plecakowym zestawem ratunkowym oraz z akią dla pokrzywdzonego (fantom) i przetransportowaniu go do miejsca docelowego;

– Slalom Gigant;

– Test Wiedzy – dotyczący organizacji i pełnienia służby patrolowej, w tym na zorganizowanych terenach narciarskich.

Reprezentanci KWP Kraków zdominowali zawody

Z ramienia Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie do sportowych zmagań wyznaczono dwie, dwuosobowe drużyny. Po dwóch dniach zaciętej rywalizacji, zarówno w ujęciu drużynowym, jak i indywidualnym, zawody zakończyły się dużym sukcesem naszej reprezentacji .

W pierwszym dniu zawodów, w konkurencji „Spacer Narciarza” zwyciężyła drużyna w składzie: sierż Oliwier Martyna z KP Krynica oraz st. sierż. Magdalena Zmarz z KPP Zakopane. Druga drużyna KWP Kraków w składzie: sierż. Maciej Kurzeja z OPP oraz sierż. szt. Dawid Śliski z KPP Tarnów zajęła czwarte miejsce.

Po konkurencji Slalom Gigant na podium znaleźli się: pierwsze miejsce – sierż Oliwier Martyna, drugie miejsce – sierż. Maciej Kurzeja  (w drugim zjeździe osiągnął czasowy rekord tegorocznych zawodów), trzecie miejsce – st. sierż. Magdalena Zmarz.

Klasyfikacja końcowa dla naszych zawodników przedstawiała się następująco: 1 miejsce – sierż. Oliwier Martyna, 3 miejsce – sierż. szt. Dawid Śliski, 4 miejsce – sierż. Maciej Kurzeja. W tym roku zawodnicy z miejsc 2, 3 i 4 zdobyli po tyle samo punktów łącznych. O miejscu na podium zadecydował czas, w jakim policjanci napisali test wiedzy.

W drużynowej klasyfikacji generalnej nasi zawodnicy zajęli:

1 miejsce – sierż. Oliwier Martyna, st. sierż. Magdalena Zmarz

2 miejsce – sierż. Maciej Kurzeja, sierż. szt. Dawid Śliski

Na koniec zawodów zwycięscy drużynowej klasyfikacji generalnej otrzymali pamiątkowe puchary, a najlepsi zawodnicy zmagań indywidualnych  nagrody rzeczowe. Koleżance i kolegom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Źródło zdjęć: http://www.policja.pl/pol/aktualnosci/155716,IV-Ogolnopolskie-Zawody-Narciarskie-dla-funkcjonariuszy-Policji.html