Od 5 grudnia przez cztery następne dni policjanci Oddziału Prewencji Policji w Krakowie biorą udział w kampanii „Tata ma raka” fundacji „DKMS”, mającej na celu rejestrację dawców komórek macierzystych .

W budynku Collegium Medicum przy ul. Mikołaja Kopernika, gdzie powstał punkt rejestracji, w ciągu tylko dwóch dni trwania akcji zapisało się kilkudziesięciu potencjalnych dawców. Policjanci chętnie wspierają akcję i działania, które mogą przyczynić się uratowania życia ludzkiego. Staramy się więc wspierać potrzebujących  na różne sposoby.

Kampanię niesienia pomocy zorganizowali sierż. szt. Dominik Kaleta oraz sierż. Arkadiusz Boczarski w porozumieniu z Dowódcą Oddziału Prewencji Policji  – mł. insp. Jarosławem Nowakiem.

Po co oddajemy szpik?

W Polsce co godzinę ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę, czyli nowotwór krwi. Taką diagnozę słyszą rodzice małych dzieci, młodzież oraz dorośli. Bez względu na wiek – każdy może zachorować. Na szczęście każdy może też pomóc. Dla wielu chorych jedyną szansą na przeżycie jest przeszczep szpiku lub komórek macierzystych od niespokrewnionego dawcy, a im więcej zarejestrowanych potencjalnych dawców, tym większa szansa na znalezienie „bliźniaka genetycznego”.

Jak wygląda proces rejestracji ?

Zajmuje on tylko chwilę! Wystarczy zamówić pakiet rejestracyjny, wypełnić formularz z danymi osobowymi, pobrać wymaz z wewnętrznej strony policzka i w całości odesłać na wskazany adres. Z przesłanej próbki zostanie wykonywana typizacja antygenów zgodności tkankowej. Wyniki badania wraz z danymi z formularza wprowadza się do bazy dawców komórek macierzystych. Na koniec otrzymuje się kartę potencjalnego dawcy szpiku. Cały proces trwa ok. 2-3 miesiące.

Drugą opcją jest odnalezienie punktu rejestracji, w Krakowie mamy ich cztery  :

– Wydział Chemii UJ – ul. Gronostajowa 2
– Wydział Biochemii, Biofizyki, Biotechnologii – ul. Gronostajowa 7
– Auditorium Maximum – ul. Krupnicza 33
– Centrum Dydaktyczno – Kongresowe Wydziału Lekarskiego – ul. Świętego Łazarza 16

Na miejscu wolontariusze przeprowadzą nas przez cały proces rejestracji.

Dawcą może zostać każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący powyżej 50 kg i nieposiadający znacznej nadwagi. Wystarczy się zarejestrować i być świadomym swojego zobowiązania.

Gorąco zachęcamy do wzięcia udziału w akcji !